Zastrzeżenia


Warunki uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. Nr 120, poz. 1022). Uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są osoby fizyczne posiadające tzw. certyfikat księgowy oraz osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych (ich nie dotyczy obowiązek posiadania certyfikatu). Certyfikat księgowy wydaje minister właściwy do spraw finansów publicznych. Mogą go otrzymać osoby fizyczne, które:
złożyły oświadczenie, iż posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i korzystają z pełni praw publicznych, nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

- udokumentowały trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadają wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych szkół wyższych, uprawnionych zgodnie z odrębnymi przepisami do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,

- udokumentowały trzyletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie wyższe magisterskie oraz ukończyły studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych szkół wyższych, uprawnionych zgodnie z odrębnymi przepisami do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,

- udokumentowały dwuletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie co najmniej średnie oraz złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.

Osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego lub o zakwalifikowanie do egzaminu składają w Departamencie Rachunkowości Ministerstwa Finansów następujące dokumenty:

+podanie o wydanie certyfikatu księgowego lub o zakwalifikowanie do egzaminu, zawierające następujące dane osobowe:
-numer PESEL (w przypadku osób nie posiadających obywatelstwa polskiego numer paszportu), imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania,

+dokumenty potwierdzające praktykę w księgowości,

+oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z pełni praw publicznych, oraz braku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, dokumenty, w tym dyplom lub świadectwo, potwierdzające posiadane wykształcenie.



Od podania i załączników do podania uiszcza się opłatę skarbową. Kopie dokumentów potwierdzających praktykę w księgowości oraz wykształcenie powinny być uwierzytelnione przez notariusza. Podanie o zakwalifikowanie do egzaminu składa się nie później niż 7 dni przed terminem egzaminu. Osoba zakwalifikowana do egzaminu uiszcza opłatę egzaminacyjną w wysokości 480 zł, na rachunek bankowy wskazany przez organizatora egzaminu. Jak wynika z powyższego osoby nie spełniające wymogów odnośnie wykształcenia wyższego, ale posiadające co najmniej wykształcenie średnie oraz dwuletnią praktykę w księgowości, mogą uzyskać certyfikat księgowy po zdaniu egzaminu. Egzamin trwa 5 godzin. W czasie egzaminu można korzystać z przepisów prawa opublikowanych w dziennikach promulgacyjnych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy oraz z kalkulatorów. Egzamin składa się ze 160 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru oraz z 3 zadań sytuacyjnych. Każde pytanie testu jest oceniane według następujących zasad: odpowiedź prawidłowa - dwa punkty, odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt, brak odpowiedzi - zero punktów. Wynik testu stanowi sumę punktów dodatnich, pomniejszoną o punkty ujemne. Każde zadanie sytuacyjne jest oceniane w skali od 0 do 10 punktów. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie co najmniej 192 punktów z testu oraz co najmniej 18 punktów za rozwiązanie zadań sytuacyjnych. I jeszcze jedna, dobra, wiadomość. Zakres zagadnień objętych egzaminem sprawdzającym kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych stanowi załącznik do wskazanego przeze mnie na wstępie rozporządzenia.



powrót


spis treści

Powrót do innych zawodów